Ziua Internationala a luptei impotriva hipertensiunii arteriale

Scoala postliceala Atlas organizeaza duminica, 17 mai 2015, in Gradina Botanica Bucuresti, un eveniment dedicat Zilei Internationale de lupta impotriva hipertensiunii arteriale, in scopul de a atrage atentia asupra importanţei controlului tensiunii arteriale.
Activitatea “Salveaza-ti inima! Controleaza tensiunea!” desfasurata in parteneriat cu Gradina Botanica Bucuresti, implică testarea gratuita a valorii tensiunii arteriale, in intervalul orar 11.00-20.00. Valorile tensiunii arteriale inregistrate, vor fi interpretate de catre cadrele medicale prezente la eveniment, alaturi de elevii nostri.
Scopul acestui eveniment este constientizarea riscurilor produse de valorile crescute sau scăzute ale tensiunii arteriale, precum si implicarea in lupta impotriva hipertensiunii arteriale, unul dintre ucigasii tacuti ai zilelor noastre.
Va asteptam!