Activitate inedita la Liceul Teoretic “Atlas”

In cadrul proiectului CIVITAS Sanatatea in bucate“, Liceul Teoretic “Atlas” a desfasurat activitatea numita “Inamici alimentari“. Activitatea a fost constituita din doua etape, prima desfasurandu-se in data de 11 martie 2016, iar cea de-a doua in data de 14 martie.

In prima etapa, elevii au urmarit o prezentare succinta a unor grupe de alimente nocive sanatatii si a unor aditivi alimentari care, in timp contribuie la aparitia unor boli cronice cum ar fi: diabetul, guta , obezitatea, etc. Elevii au extras dintr-o urna bilete cu aditivii alimentari existenti in alimentele procesate si s-au documentat asupra lor. In urma documentarii, fiecare echipa a realizat un referat pe tema data. Rezultatele documentarii elevilor au fost prezentate intr-o sesiune de comunicari. Comisia de proiect a evaluat fiecare referat, urmand ca cele mai interesante sa fie incluse in brosura “Inamici alimentari“.