Liceu Privat Bucuresti
Necesar, util și practic!

Liceu Privat Bucuresti Teoretic - Uman

BROȘURA DE ADMITERE 2021

Liceul Teoretic Atlas este un liceu privat din Bucuresti, inscris in sistemul de invatamant particular, forma de invatamant de zi, acreditat prin O.M.E.N. Nr. 4650/17.08.2017. Ne adresam  absolventilor clasei a VIII a care nu au implinit varsta de 18 ani, asumandu-ne educarea si formarea necesara unui viitor plin de reusite.

Specializarea Filologie din cadrul filierei teoretice, profil uman, deschide portile cunoasterii  pentru manuirea cu iscusinta a literelor pregătind specialiști în comunicare.

In cadrul profilului sunt studiate materii preponderent umaniste (Limba Romana, Limbi straine,Istorie, Geografie), cuprinse in programa de invatamant aprobata de Ministerul Educatiei Nationale, precum si o serie de discipline optionale, alese de catre scoala, elevi si parinti.

Specializarea Matematica – Informatica din cadrul filierei teoretice, profil real, deschide oportunități pentru domeniile de vârf ale stiinței pregătind specialiști în programarea sistemelor de calcul.

In cadrul profilului sunt studiate preponderent stiintele exacte, precum Matematica, Fizica, Chimia, Biologia, Informatica.

ADMITEREA

Admiterea la Atlas, liceu privat Bucuresti, se face pe baza unui interviu si a mediei de admitere calculate  ca medie ponderata intre:

•  media generala la Evaluarea Nationala sustinuta de absolventii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%
  • media generala de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25%

INSCRIEREA

Pentru inscriere sunt solicitate urmatoarele documente :

• Foaie matricola clasele V-VIII
  • Adeverinta cu notele obtinute la Evaluarea Nationala
  • Copie carte de identitate
  • Copie legalizata a certificatului de nastere
  • Fisa medicala
  • 4 fotografii 3/4

PROGRAMUL CURSURILOR

Cursurile se desfasoara de luni pana vineri in intervalul orar 08 -14 sau 13 – 19.

FACILITĂȚI

• campus modern
  • manuale școlare gratuite
  • culegeri și materiale informative
  • uniforma scolara
  • 2 excursii anuale in tara/internationale
  • cluburi si cercuri scolare: cercul de muzică, cercul de pictura
  • burse sociale acordate elevilor cu posibilitati materiale precare
  • burse de merit acordate elevilor cu rezultate scolare deosebite
  • scutire de taxa scolara  pentru situatia în care sunt 2-3 elevi ce provin din aceeasi familie

BROȘURA DE ADMITERE 2021

Descoperă Liceul Privat Bucuresti Atlas

Vizitează-ne virtual!

Procedura de admitere

Proiecte premiate

Înscriere online

Completează cererea

“Natura ne aseamană. Educația ne deosebește”

Ne asumăm responsabilitatea formării unor tineri încrezători, buni profesioniști, capabili să se integreze într-o societate aflată in continuă schimbare.

“Viziunea Atlas”

Educația este accentuarea stimei de sine și a propriei individualități, dobândirea artei de a utiliza cunoștințele, atât de necesare unei societăți în continuă dezvoltare.

“Misiunea Atlas”

Dezvoltarea liberă și la potențial maxim a personalității tinerilor, formarea unui adult încrezător, bun profesionist, apt să decidă asupra propriei cariere, să contribuie la articularea propriilor trasee de dezvoltare intelectuală și profesională, să se integreze activ în viața socio-profesională.

Admitere 2023-2024

Campus A

Campus B

Ai intrebări despre viitorul educaţiei tale ? Noi te putem ajuta !