Scoala postliceala  Admitere 2023-2024

Scoala postliceala  ,,Atlas” ofera  servicii educationale de calitate si sanse egale de dezvoltare profesionala in  calificarile:  asistent medical generalist, asistent medical de farmacie, functionar bancar, asistent de gestiuneagent de turismeditor de imagine, analist programator.

Rata de promovabilitate a examenului de calificare prin scoala postliceala este de 100 la suta !

Scoala postliceala este o forma de invatamant preuniversitar organizat pentru calificarile profesionale inscrise in Registrul national al calificarilor:

• o alternativa profesionala pentru absolventii de liceu, indiferent de varsta.
  • o forma de invatamant la care se pot inscrie absolventii de liceu cu sau fara diploma de bacalaureat.
  • o forma de invatamant care iti aduce nivelul 5 de calificare, potrivit reglemetarilor Uniunii Europene.
  • creditele obtinute in scoala postliceala pot fi recunoscute pentru absolventii cu diploma de bacalaureat de catre universitati, in baza deciziilor senatului universitar, ca unitati de credite de studii transferabile pentru nivelul licenta.

Scoala postliceala Atlas are drept valori:

Altruism in relatiile interumane. Tenacitate. Loialitate fata de profesie si parteneri.  Ambitie de a atinge performanta.  Stima fata de adevaratele valori.

De ce Scoala postliceala Atlas?

• Poti obtine obursa sociala sau o bursa de merit, constand in scolarizarea gratuita.
  • Participi gratuit  la cursurile optionale organizate de scoala: TIC, Limba germana, Limba engleza.
  • In actul  de predare este folosit sistemul multimedia, prin utilizarea unor metode interactive, centrate pe elev.
  • Acces gratuit la Biblioteca virtuala a scolii
  • Taxa de scolarizare platibila in rate personalizate
  • Transmisie live a cursurilor prin internet
  • Abonament servicii medicale Centrul medical “DR. FurtunaDan”
  • Consiliere gratuita in cariera
  • Card ISIC
  • Participi la concursurile si simpozioanele organizate de scoala postliceala Atlas.
  • Esti implicat in toate activitatile, inclusiv in luarea unor decizii ale conducerii scolii.
  • Participi la activitatile de voluntariat si intrajutorare desfasurate de scoala postliceala Atlas.
  • Participi, gratuit, la pregatirea pentru examenul de Bacalaureat, in cazul in care nu ai promovat acest examen.
  • Ai contact cu agentii economici de profil in vederea angajarii.
  • Diploma de calificare, prin scoala postliceala, este recunoscuta pe teritoriul Uniunii Europene prin directive 2005/36/CE  Anexa V.
  • Nu esti conditionat de examenul de bacalaureat pentru a profesa in calificarea aleasa.

Bazandu-ne pe o strategie elaborata, pe un management performant si o oferta educationala generoasa, urmarim formarea unor tineri, increzatori , buni profesionisti, capabili sa se integreze intr-o societate aflata in continua schimbare.

Cadrele didactice va vor impartasi, pe langa cunostintele si abilitatile specializate, dedicatia pentru domeniul pe care  l-ati ales.

Dotarile moderne si atmosfera deschisa in care veti studia, alaturi de sprijinul acordat de echipa scolii, va vor determina sa participati cu placere la orele de curs si de pregatire practica.

Institutiile partenere, in cadrul carora veti desfasura stagiile de pregatire practica, va vor oferi cadrul profesional optim pentru aplicarea cunostintelor si abilitatilor  invatate.

La sfarsitul anilor de studii,  obtinerea diplomei de calificare in profesia aleasa va facilita integrarea pe piata muncii.

Scoala postliceala Atlas este unica scoala postliceala sanitara din Bucuresti care ofera la inscriere, elevilor de la calificarea asistent medical generalist posibilitatea scolarizarii gratuite si semnarea unui contract de munca in Germania. Viitorii asistenti medicali, care vor dori sa urmeze acest traseu profesional, vor beneficia de cursuri zilnice de limba germane, vor fi pregatiti gratuit pentru acesta profesie si vor avea siguranta unui loc de munca din prima zi de inscriere

Ordin Ministerul Educatiei Nationale

Ai întrebări despre viitorul educaţiei tale ? Noi te putem ajuta !