Politică de confidențialitate

Ne dorim ca procesul de prelucrare a datelor cu caracter personal să fie complet transparent, de aceea, vă prezentăm mai jos toate informațiile de care aveți nevoie în legătură cu acest subiect:

1. Informații generale

Confidențialitatea datelor dumneavoastră cu caracter personal reprezintă o preocupare a LICEUL TEORETIC ATLAS – ȘCOALA ATLAS, cu sediul în Str. Lujerului, Nr. 26, Sector 6, Bucuresti, în calitate de operator de date, privind datele cu caracter personal ale utilizatorilor colectate și prelucrate prin intermediul site-ului https://scoalaatlas.ro/ și în contextul serviciilor oferite prin intermediul site-ului.

LICEUL TEORETIC ATLAS – ȘCOALA ATLAS gestionează datele personale în conformitate cu Regulamentul general privind protecția datelor nr. 679/2016 în vigoare în Uniunea Europeană (GDPR). Pentru activitatea de prelucrare a datelor cu caracter personal, LICEUL TEORETIC ATLAS – ȘCOALA ATLAS poate fi contactată pe adresa de email: secretariat@scoalaatlas.ro

2. Date cu caracter personal prelucrate și colectate

LICEUL TEORETIC ATLAS – ȘCOALA ATLAS prelucrează datele dvs. personale pe care ni le furnizaţi atunci când utilizaţi site-ul atunci când:

• vă înregistrați pe pagina noastră,
  • ne contractați pentru un serviciu,
  • vă înscrieţi în campaniile noastre,
  • doriţi să primiţi comunicări comerciale din partea companiei noastre,
  • doriţi să participaţi la sondajele şi chestionarele noastre,
  • ne contactați prin orice mijloace de comunicare.

În cazul în care sunteți contactat din partea LICEULUI TEORETIC ATLAS – ȘCOALA ATLAS în urma completării formularului de contact prezent pe site-ul https://scoalaatlas.ro/, datele communicate de dvs. (nume, prenume, adresă, telefon, adresă mail și orice alte date personale comunicate) vor fi stocate și prelucrate doar după bifarea acceptului prezent în partea de jos a formularului de contact.

3. Scopurile prelucrării datelor personale

• pentru desfășurarea relației contractuale dintre dumneavoastră şi LICEUL TEORETIC ATLAS – ȘCOALA ATLAS. Prelucrarea datelor dumneavoastră în acest scop are la bază contractul educațional încheiat între dumneavoastră și LICEUL TEORETIC ATLAS – ȘCOALA ATLAS, care are ca obiect furnizarea de servicii educaționale, inclusiv asigurarea oricăror servicii suport aferente de securitate, medicale, administrative. Furnizarea datelor dumneavoastră cu caracter personal este necesară pentru efectuarea acestui contract.
  • pentru activităţi de informare și activităţi de marketing prin intermediul mijloacelor de comunicare la distanţă (e-mail) de comunicări (newsletter) privind produsele, activitățile şi serviciile oferite de LICEUL TEORETIC ATLAS – ȘCOALA ATLAS.
  • în scopul efectuării diverselor raportări de analize, privind modul de funcționare a site-ului, în vederea îmbunătăţirii experienței oferite pe site.
  • pentru a monitoriza traficul și a îmbunătăţi experiența dumneavoastră oferită pe site.

Dorim să eficientizăm activitatea noastră, oferind utilizatorilor noştri servicii relevante şi personalizate, pentru a vă transmite comunicări adaptate nevoilor şi preferinţelor dvs.

4. Dezvăluirea și utilizarea datelor personale

Putem dezvălui datele dvs cu caracter personal către entitățile sau persoanele împuternicite de noi, implicate în furnizarea serviciilor, inclusiv în furnizarea comunicărilor comerciale (cum ar fi furnizorilor de centre de date, furnizori de servicii de plată pentru diverse, furnizorii de platforme de e-mailing) sau dacă avem obligația de a dezvalui datele personale în scopul conformării cu orice obligație legală (autorități judiciare, autorități publice sau organ guvernamental) conform legislație aplicabile.

Uneori prelucrarea datelor este necesară pentru a ne îndeplini obligaţiile, cum ar fi:

• raportarea către autorităţile fiscale ale unor evidenţe contabile;
  • arhivarea datelor conform legislaţiei aplicabile.

6. Drepturile utilizatorului

Conform legii, vă sunt recunoscute următoarele drepturi în calitate de persoană vizată:

a)Dreptul de acces – puteți obține confirmarea că prelucrăm datele dvs. personale, precum și informațîi privind specificul prelucrării

b)Dreptul de modificare – puteți să ne solicitați modificarea datele dvs. personale incorecte ori, după caz, completarea datelor care sunt incomplete.

c)Dreptul la ștergere – puteți solicita ștergerea datelor personale atunci când: (i) acestea nu mai sunt necesare pentru scopurile pentru care le-am colectat și le prelucrăm; (ii) v-ați retras consimțământul pentru prelucrarea datelor și noi nu le mai putem prelucra pe alte temeiuri legale; (iii) datele sunt prelucrate contrar legii; (iv) datele trebuie șterse conform legislației relevante.

d)Retragerea consimtamantului și dreptul de opoziție – puteți să vă retrageți oricând consimțământul cu privire la prelucrarea datelor

e)Restricționare în anumite condiții – puteți solicita restricționarea prelucrării datelor dvs.

f)Dreptul la portabilitatea datelor

g)Dreptul de a depune plângere

Contact: Pentru mai multe informații despre confidențialitate sau dacă aveți întrebări, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la adresasecretariat@scoalaatlas.ro