Proiect „Sanatatea in bucate”

In perioada 1- 21 Martie 2016  „LICEUL TEORETIC ATLAS“ desfasoara proiectul „ SANATATEA IN BUCATE“  in parteneriat cu:

LICEUL TEORETIC „EUGEN LOVINESCU

COLEGIUL TEHNIC „DINICU GOLESCU“

COLEGIUL TEHNIC DE INDUSTRIE ALIMENTARA „DUMITRU MOTOC“

LICEUL TEHNOLOGIC „PETRU PONI“

LICEUL CU PROGRAM SPORTIV „MIRCEA ELIADE“

SCOALA GIMNAZIALA NR.164

-SCOALA GIMNAZIALA NR.144

SCOALA GIMNAZIALA NR.169

SC.HOFIGAL EXPORT-IMPORT S.A

-SC.CLASMEDIA.SRL

Scopul proiectului: Promovarea unui stil de viaţă sănătos, a respectului faţă de viaţa personală, sănătatea proprie şi a celorlalţi.

Obiective O1. Educarea elevilor cu privire la riscurile și impactul alimentației asupra sănătății. O2. Formarea unor deprinderi de alimentaţie raţională şi sănătoasă în școlile partenere. O3 Dezvoltarea abilităţilor elevilor  necesare lucrului în echipă. O4. Stimularea creativității şi a interesului pentru învăţare și dezvoltare personală a participanților.

Grup țintă: Elevii școlilor implicate în proiect, părinții elevilor și cadrele didactice.

Activități:1 Explicarea piramidei alimentare; Prezentarea unui regim alimentar sănătos; 2. Prezentarea unor grupe de alimente nocive sănătății și a unor aditivi alimentari care în timp contribuie la apariția unor maladii; 3. Realizarea unui concurs  „Cine știe câștigă„ cu tema Sănătatea în bucate; 4. Realizarea unor eseuri cu tema  ”Alimentele bio vs. alimentația de tip fast food”; 5. Redactarea unei broșuri informative cu privire la substanțele nocive existente în alimentele și băuturile procesate de pe piață; 6. Dezbatere cu tema ”Rolul alimentelor proaspete într-o alimentație sănătoasă”.

Rezultate scontate: Realizarea unei  reviste cu eseurile  realizate; Implicarea activă a cadrelor didactice , a elevilor și a părinților în activitățile desfăşurate în cadrul proiectului; Informarea și educarea elevilor și părinților cu privire la importanța alimetației sănătoase în dezvoltarea  umană.