𝗦𝗮̆𝗽𝘁𝗮̆𝗺𝗮̂𝗻𝗮 𝗘𝗱𝘂𝗰𝗮𝘁̗𝗶𝗲𝗶 – 𝗖𝗮̆𝗹𝗮̆𝘁𝗼𝗿𝗶𝗮 𝗭𝗲𝗶𝗹𝗼𝗿

Încă o excursie marca Liceul Teoretic Atlas! Activitatea educativă 𝗖𝗮̆𝗹𝗮̆𝘁𝗼𝗿𝗶𝗮 𝗭𝗲𝗶𝗹𝗼𝗿, organizată în cadrul celei de a 2⃣️-a săptămâni tematice, 𝗦𝗮̆𝗽𝘁𝗮̆𝗺𝗮̂𝗻𝗮 𝗘𝗱𝘂𝗰𝗮𝘁̗𝗶𝗲𝗶, ne-a invitat în regiunea 𝗖𝗿𝗮𝗶𝗼𝘃𝗮 – 𝗕𝗮̆𝗶𝗹𝗲 𝗛𝗲𝗿𝗰𝘂𝗹𝗮𝗻𝗲 – 𝗢𝗿𝘀̗𝗼𝘃𝗮 – 𝗧𝗮̂𝗿𝗴𝘂 𝗝𝗶𝘂 și ne-a înmiresmat cu o diversitate de informații istorice și geografice.

L-am întâlnit pe Hercule în Băile Herculane, Afrodita ne-a găzduit într-un hotel superb, iar Atlas ne-a călăuzit pe toată perioada excursiei prin vizitele la:

🚏 centrul orașului Craiova

🌊 Muzeul Hidrocentralei Porților de Fier I

🗿 Chipul lui Decebal

🚤 Golful Dubova

🏞️ Intrarea în Cazanele Mari

🌅 Cazanele Mici

🎒 Golful Mraconia

🗺️ Stațiunea Băile Herculane

⛪️ Mănăstirea Sf. Ana

⛴️ croazieră cu vaporul de Dunăre

🏙 centrul orașului Târgu Jiu

🏛 ansamblul sculptural Constantin Brâncuși

💜 A fi profesor înseamnă mult mai mult decât a preda o lecție în fața unei audiențe, a evalua, a da note și a redacta materiale didactice. A fi profesor înseamnă a fi un bun prieten, care încurajează mereu, un motivator și un lider, un profesor este mereu optimist, oferă ajutor reciproc, se ține de promisiuni, respectă mereu și lucrează întotdeauna într-o echipă. A fi profesor înseamnă a fi consilier, îndrumător, ascultător, inclusiv un bun organizator de excursii.

💚 A organiza o excursie nu este cea mai ușoară sarcină, iar mulți dintre profesorii Liceului Teoretic Atlas se avântă în a organiza astfel de activități. Responsabilitatea noastră este să creăm un context în care elevii să se descopere și să se adapteze, fiind ghidați și încurajați să devină cea mai bună versiune a lor și învățând din excursiile organizate de noi.

💙 În procesul de organizare al excursiei trebuie să facem o cercetare amănunțită pentru a găsi cele mai bune opțiuni de locații, transport și activități, astfel încât să îndeplinim scopul excursiei. În ciuda eforturilor și a rezilienței necesare, experiența de până acum a demonstrat faptul că excursiile sunt o oportunitate extraordinară de a-i observa, de a interacționa și de a-i cunoaște cu adevărat pe elevii noștri. Construirea unei conexiuni puternice cu elevii este prioritatea noastră!

Pe parcursul excursiei, elevii au îndeplinit o serie de misiuni educative care au adus cu sine un premiul special, pe care, printr-o hotărâre unanimă, îl vor împărtăși cu toți liceenii LTA. Felicitări pentru altruismul de care ați dat dovadă! 👏💜💚

Vă așteptăm cu drag în următoarea excursie, din Sibiu, în luna decembrie! 🎄

Felicitări tuturor profesorilor organizatori și participanți! 👏👏👏

#scoalaatlas#LTA#excursie