Glicemia la control în cadrul proiectului Atlas: 𝑺̗𝒄𝒐𝒂𝒍𝒂-𝑺𝑻𝑨𝑹𝑻 𝒑𝒆𝒏𝒕𝒓𝒖 𝒔𝒂̆𝒏𝒂̆𝒕𝒂𝒕𝒆

De Ziua Mondială a Diabetului Zaharat, elevii Școlii Postliceale Atlas, viitori asistenți medicali, au măsurat gratuit glicemia doritorilor.

🩸 Cu o prevalență estimată a diabetului de 11.6% în România, este important să înțelegem modul prin care diabetul poate fi ținut sub control, ce înseamnă cu adevărat “boala zahărului” 🍭 și care sunt modalitățile prin care poate fi tratată cu succes.

Campania 𝗗𝗶𝗮𝗯𝗲𝘁𝘂𝗹, 𝘂𝗻 𝗶𝗻𝗮𝗺𝗶𝗰 𝗽𝗲𝗿𝗶𝗰𝘂𝗹𝗼𝘀 a avut rezultate remarcabile!

Peste 2000 de persoane și-au testat glicemia în cele 22 de centre din #sectorul6 Primăria Sectorului 6:

• Rețeaua Magazinelor Profi: 1024 de persoane
  • Rețeaua Farmaciilor Ana Maria: 357 de persoane
  • Rețeaua Farmaciilor Catena: 178 de persoane
  • Rețeaua Farmaciilor Tei: 194 de persoane
  • Centrul Comercial Drumul Taberelor: 262 de persoane

15,4% dintre persoanele testate au avut rezultate anormale în cadrul testării (valori ale glicemiei de peste 120 mg/dl).

Peste 100 de voluntari participanți, elevi ai Școlii Postliceale Atlas.

Peste 3000 de broșuri informativ-educative au fost distribuite pentru a împărtăși cunoștințele dobândite cu toți cei interesați și pentru a-i sensibiliza cu privire la impactul diabetului în comunitate.

Peste 8 ore de informare, organizate de către elevi, care au acoperit o gamă variată de subiecte, inclusiv cauzele și simptomele diabetului, metode de control și tratament, alimentație echilibrată și activitate fizică adecvată.

Fiecare dintre noi a putut face astăzi o diferență! Prin participarea la această campanie, am învățat mai multe despre diabet și am putut promova împreună un stil de viață sănătos pentru prevenirea acestei boli.

Campania 𝗗𝗶𝗮𝗯𝗲𝘁𝘂𝗹, 𝘂𝗻 𝗶𝗻𝗮𝗺𝗶𝗰 𝗽𝗲𝗿𝗶𝗰𝘂𝗹𝗼𝘀! face parte din proiectul inițiat și aprobat în Calendarul Activităților Educative Municipale, Ș𝗰𝗼𝗮𝗹𝗮 – 𝗦𝗧𝗔𝗥𝗧 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝘀ă𝗻ă𝘁𝗮𝘁𝗲!

Felicitări pentru devotamentul și implicarea de care ați dat dovadă! Împreună, suntem voluntari pentru o comunitate sănătoasă!