Ziua Mondială a Zonelor Umede

🌍🌿Ziua Mondială a Zonelor Umede la Școala Atlas! 🌿🌎

Ziua Mondială a Zonelor Umede este sărbătorită în fiecare an la 2 februarie și are rolul de a ne aminti importanța acestor zone pentru populație și pentru planetă. Cu această ocazie, elevii noștri au fost activ implicați într-o serie de activități de conștientizare. Le mulțumim tuturor elevilor, profesorilor și colaboratorilor noștri pentru implicare, Agenției pentru Protecția Mediului București pentru invitație și Școlii Gimnaziale Nr. 311 pentru găzduire!

🤝Să nu uităm că eforturile noastre comune sunt esențiale pentru a asigura un viitor sustenabil și pentru a transmite aceste valori generațiilor viitoare.

A fost aleasă data de 2 februarie, pentru a sărbători această zi, deoarece în 1971 a fost semnată Convenția Ramsar, un act internațional care reglementează zonele umede.

Împreună putem face o diferență!💚